Adr Belgesi

tehlikeli madde taşımacılıgıTehlikeli Madde Taşımacılığı İçin Adr Belgesi

SRC belgeleri, yolcu ya da yük taşımacılığı ile uğraşmak isteyen sürücülerin almak zorunda oldukları belgelerdir. Bu belgeler sürücülerin mesleki olarak yeterliliklerini gösterirler. Src1, src2, src3, src4 ve src 5 belgesi olmak üzere 5 adet belge bulunur. Bu belgeleri çekici, otobüs, minibüs, panelvan, kamyonet ve kamyon gibi ticari tarzda araç kullanan şoförler almaktadır. Adr belgesi ise karayolu vasıtasıyla tehlikeli madde taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması gereken belgelerdendir. Adr belgesinin karşılığı src 5 belgesidir. Adr yani src5 belgesi;

  •  Radyoaktif Madde Taşımacılığı
  •  Patlayıcı Madde Taşımacılığı
  •  Tank Taşımacılığı
  •  Temel Madde Taşımacılığı olarak sınıflandırılmaktadır.

ADR Sözleşmesi

Tehlikeli Malların Karayoluyla Uluslararası Taşımacılıkla İlgili Avrupa Anlaşması gereğince, taraf ülkeler karayolu vasıtasıyla yapacakları her türlü tehlikeli madde taşımacılıklarını, bu anlaşma hükümlerine göre yapmak zorundadırlar. Anlaşma 30 Eylül 1957 senesinde Cenevre’de imzalanmıştır. Anlaşma 30 Eylül 1957 senesinde yürürlüğe girmiştir. Ülkemiz bu anlaşmaya 22 Mart 2010 senesinde taraf olmuştur. Bu sözleşmeye ADR sözleşmesi denmektedir.

ADR Sözleşmesine göre;

Anlaşmaya taraf olan ülkeler karşılıklı olarak işbirliği ve güveni hedeflerler.

Ülkeler için yüksek düzeylerde güvenlik sorumluluktur anca yük değildir.

ADR Sözleşmesi EK A ve EK B olmak üzere 2 bölüm ve 1200 sayfadan ibarettir.

ADR Avrupa Birliği müktesebatının değişmez bir parçasıdır. Avrupa Birliği’ne girmek isteyen ülkeler bu sözleşme hükümlerine uymalıdırlar. Ülkemizde de karayolu ile tehlikeli madde taşımacılığı yapacak olan sürücüler, bu anlaşma çerçevesinde ADR belgesi almak zorundadırlar.

TMGD hakkında bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz

adr belgesiAdr  Belgesi Nasıl Alınır?

ADR olarak da adlandırılan src 5 belgesi almak için ilgili yönetmelikte olan şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bu yönetmelik ADR sözleşmesine göre hazırlanmıştır. Taşınacak olan tehlikeli maddelerin yer almış olduğu sınıfın gerektirdiği tüm taşıma koşulları, taşımanın her aşamasında görev alacak olan personelin eğitimi, yeterlilik sertifikası tarzında belgelerin hazırlanması ve taşımacılık yapılacak olan tanker ve buna benzer araçların ADR sözleşmesi hükümlerine uygun bir şekilde olması gereklidir.

Tüm bu ADR sözleşmesi hükümlerini eksiksiz yerine getiren özel ya da kamu kurum ve kuruluşlarına belgeyi Ulaştırma Bakanlığı vermektedir. Ulaştırma Bakanlığı bahse konu bu belgeyi direkt kendi verebileceği gibi, yetkilendirdiği özel ya da kamu kuruluşları da verebilir. Verilen belgelerin her türlü denetimi de yine Ulaştırma Bakanlığı ya da yetkilendireceği özel ya da kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılabilir. Bu şekilde karayolu ile tehlikeli madde taşımacılığı yapacak olan her sürücü bu belgeyi almak zorundadır. Aksi takdirde taşımacılık yapılması kesinlikle kanunlara aykırı bir durum oluşturur.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı sitemizi twitter da takip edebilir, yeni yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply