SRC 5 BELGESİ

Tehlikeli Madde Taşımacılığı SRC 5 nedir ve nasıl alınır?

src 5 belgesi

[alert-warning]SRC 5 BELGESİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN İNCELEYEBİLİRSİNİZ[/alert-warning]

Src belge türlerinin en sonuncusu olan SRC 5 belgesi karayolunda Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapabilmemiz için alınması gereken bir belge türüdür. Src 5 belgesinin bir diğer adı ise ADR belgesidir. Src 5 belgesi almak için öncelikli olarak SRC 3 veya SRC 4 belgesine sahip olunması gerekir. Çünkü burada taşımacıkla ilgili olarak eğitim almış kabul edilir ve tehlikeli madde taşımacılığı (SRC5) eğitimine direk olarak katılırlar.

SRC5 BELGESİ TÜRLERİ

Bir sürücü SRC5 belgesi aldığında tüm tehlikeli madde taşıyan araçları kullanamaz. Çünkü SRC5 belgesinin alt dalları vardır.

Bunlar;

  • SRC5 Temel Eğitim,
  • Tanker Taşımacılığı,
  • Sınıf 1 Patlayıcı Madde Taşımacılığı,
  • Sınıf 7 Radyoaktif Madde Taşımacılığı.

Şeklinde dört farklı türü vardır. Bir sürücü isterse bu belge türlerinin eğitimine ayrı ayrı katılıp, yapılacak olan sınavlarda başarı elde etmesi durumunda her türlü tehlikeli madde taşıyan aracı sevk ve idare edebilir.

SRC5 BELGESİNİ KİMLER VERİR?

SRC 5 Belgesini  Ulaştırma Bakanlığından yetki alan kurum ve kuruluşlar verebilir. Örneğin İstanbul’ da Yeni Ümit Eğitim Kurumları bu belgeyi vermeye yetkili bir kuruluştur.

SRC5 BELGESİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

SRC 5 belgesi alındığında diğer SRC belgesi türleri gibi ömür boyu değildir. ADR/SRC5 belgesinde geçerlilik süresi 5 yıldır. Belge alınış tarihini izleyen ve beşinci yılını doldurmadan yetkili bir eğitim kurumundan yenileme eğitimine katılmak gerekir. Aksi halde belge yok hükmünde olur.

ADR Belgesi nedir ve ne için kullanılır;
https://www.tehlikelimaddetasimaciligi.org/adr-belgesi.html

TMGD hakkında bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz

SRC5 BELGESİ SINAVLARI NASIL OLUYOR VE GEÇME NOTU KAÇTIR?

SRC5 belgesi sınavlarını Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Yılda ortalama olarak 4 sınav gerçekleşmektedir. Sınavlarda temel eğitim için 25 adet, tanker için 15 soru sorulmaktadır. Ancak hem temel hem de tanker eğitimini almış bir kişi her iki belge için sınavda 40 soru çözer ve 60 puan ve üstü alması durumunda beş yıl geçerli olan SRC 5 belgesine sahip olmuş olur.

Leave a Reply