ÜDY Belgesi Nasıl Alınır?

ÜDY belgesi nasıl alınır; Ulaştırma bakanlığının yapacağı mesleki yeterlilik sınavıyla alınan ÜDY belgesi, lise mezunu olan adayların girebileceği bir sınavdır. Karayolu taşıma yönetmeliği kapsamında faaliyet göstermekte olan kişilerin alması gereken belge taşımacılık sektöründe çalışmakta olan üst düzey yöneticilik belgesi olarak geçmektedir.

ÜDY Belgesi Seviyeleri Nelerdir?

Karayolu taşıma yönetmeliği için kullanılmakta olan mesleki yeterlilik belgesi, üst düzey yöneticilik alanında kullanmaktadır. Uluslararası taşımacılık ve yurtiçi taşımacılık alanında ÜDY belgesi zorunluluğu bulunmaktadır. Üst düzey yöneticilik eğitimlerine katılımcıların tümü % 80 oranında katılım zorunluluğu vardır.

  • ÜDY 1- Uluslararası yolcu taşımacılığı
  • ÜDY 2- Yurtiçi yolcu taşımacılığı
  • ÜDY 3 -Uluslararası eşya veya kargo taşımacılığı
  • ÜDY 4 – Yurtiçi eşya kargo taşımacılığı

Seviyelerini geçerek bu iş alanlarında çalışılabilmektedir.  Üst düzey yöneticilik belgesi almak için ders müfredattına katılmak zorunludur. 4925 sayılı taşımacılık yönetmeliği gereğince belgelerin geçerlilik süresi farklılık gösterebilmektedir.

ÜDY Başvuru Şartları Nelerdir?

Karayolu taşıma yönetmeliği kapsamında 2006 yılında yürürlüğe girmiş olan ÜDY  belgesi için şirket sahibinin en az 3 yıl şirketi temsil etmiş olması gerekmektedir. Ortaokul ve lise mevzunu adayların girebileceği bir sınav olarak hazırlanmıştır. ÜDY belgesine nasıl başvuru yapılır; firmada 3 yıl boyunca görev yapmış olan kişiler, ayın 1 ile 15’i arası başvuru yapabilmektedir. Daha sonra hazırlanacak olan ders programına uyularak sınavlara girilmesi gerekmektedir.

ÜDY Belgesi Sınavsız Alınabilir Mi?

Eğitimsiz ve sınavsız ÜDY belgesi alımı için muafiyet hakkınız olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Şirketinizde minimum 3 yıl boyunca görev yapmaya devam ettiyseniz, üst düzey yöneticilik sınavı için gerekli olan işlemleri yapmanıza yardımcı olacak danışmanlık merkezleriyle görüşebilir, şirketi temsil ve ilzama eden yetkili kişi olarak muafiyet alanındaki haklarınız sorgulatabilirsiniz.

ÜDY Belgesi Sınav Muafiyeti

ÜDY sınavsız nasıl alınır ; Üst düzey yöneticilik belgesi için ÜDY 4 seviyesindeki mesleki yeterlilik belgesini eğitim ve sınavsız alma hakkınız olabilmektedir. Firmada yetkili olarak görev almış kişinin kendi belge ve imzasıyla bu işlem için gerekli danışmanlık hizmeti verilebilinmektedir. ÜDY Belgesi Nasıl Alınır yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Src 5 Eğitimi Kaç Saattir?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı sitemizi twitter da takip edebilir, yeni yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply