SRC1 Nedir? Ne İşe Yarar?

SRC belgesi çeşitlerinden olan SRC1, uluslararası alanda yolcu taşımacılığında gereklidir. Belgeyi alanlar SRC2’yi de almış sayılır ve yurtiçinde yolcu taşımacılığını da yasal gerçekleştirirler.

Bütün sürücülerin 26 yaşından gün alması ve 66 yaşından da gün almamış olması gerekir. Uluslararası alanda çalışacağından bu sürücülerin uyuşturucu, silah, gümrük kaçakçılığı gibi noktalarda öncesinde cezasının bulunmaması gerekir. Adli sicil kaydı temiz olanlar genelde bu pozisyona alınır. Belgesi olanlar yurtiçinde ve yurtdışında yolcu taşıma araçlarının hepsini kullanma hakkı kazanırlar.

SRC1 Belgesi Ne İşe Yarar?

SRC1 belgesi nedir, SRC1 ne işe yarar sorularının karşılığını merak edenler mutlaka vardır.
Uluslararası yolcu taşımacılığı yapmakta olan ya da yapacakların alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belgeyi alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekir. Ayrıca B-E-C-D sınıfı ehliyetlerden birisine sahip olmak yeterlidir. Uluslararası taşımalarda çalışacakların, silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmaması şartı aranır.

Sınavdan önce alınacak eğitimlerde cezalar ve trafik kuralları, çalışmalar ve dinlenme zamanları, ilk yardım, harita bilgisi ve turizm taşımacılığı gibi dersleri de içermekte olan çeşitli dersleri toplam da 32 saat süre ile verilir. Derslere katılım da zorunludur. Bu belgeyi alanlar otobüs, minibüs, taksi, midibüs vb. yolcu taşıması yapan araçlar kullanabilirler.

SRC1 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC1 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC1 Belgesi Nasıl Alınır?

Birçok kişi SRC1 ne işe yarar, belgesi nasıl alınır diye merak eder. Bu belge veya diğer belgeleri de alabilmek için sınavlara girebilir veya ehliyet 2003 yılından önce ise muaf olunduğundan dilekçe ile başvuru yapılabilir. Eğer dilekçeci başvuru yapılacaksa hangi SRC belgesinin istendiği bildirilmelidir. Başvuru ile beraber fotoğraf, kimlik ve ehliyet de kesinlikle verilmelidir. Sınavlara girerek SRC belgesi ne işe yarar sorularının cevabını rahatlıkla alabilirsiniz. SRC 1 belgesini veya diğer belgeler alınacaksa sınav soruları 40 adettir. Bunlardan en az 28 tanesinin bilinmesi sınavın başarılı geçmesini sağlayacaktır. 70 geçme notuna ulaşıldığında belgenin sahibi olunur.

Sınavların bazı il merkezlerinde yapıldığı unutulmamalıdır. Güncel sınav ücretlerine de mutlaka bakılmalıdır. Sınav ücretlerini yatırdıktan sonra sınava girebilme şartlarına tekrardan bakmalı veya onaylı kurumda eğitim alındıysa eğitim danışmanlarından konuyla ilgili bilgi alınabilir. SRC1 belgesinin alınması için ilk olarak sürücü belgesinin olması gerekmektedir. Tüm otobüs kullanacak sürücülerde aranılan yaş 26 dır.

SRC1 Belgesini Kimler Alır?

SRC1 ne işe yarar dendiğinde belgenin alınmasında en önemlilerden biri de yolcu taşımacılığı sektöründe görev yapılıyorsa zorunlu bir belgedir. SRC 1 de size uluslararası düzeyde yolcu taşımacılığı yapmanıza fırsat sağlar. Aktif olarak ya da ileride iş kariyeriniz dahilinde yolcu taşımacılığı bulunuyorsa bu belgenin alınması gerekir. Uluslararası ya da yurt içi düzeyde otobüs, taksi, dolmuş, minibüs, halk otobüsü vb. yolcu taşıması yapan ticari araç kullanılıyorsa SRC1 bulundurulması gerekir.

 • En az ilkokul mezunu
 • En az B sınıfı ehliyet belgesi
 • Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terörden kaynaklı sabıkasının olmaması şartıyla SRC 1 almak mümkündür.

SRC1 Belgesinde Gerekli Evraklar

Genel olarak SRC belgelerindeki gibi SRC1 ne işe yarar diye merak edenler gerekli evrakları da aynı şekildedir;

 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Diploma ve sabıka kaydı
 • Ehliyet ve kimlik fotokopisi

belgelerin kayıt olunacak Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanan eğitimini sağlayan SRC1 belgesi kurs merkezine ibrazı ve başvurusu gerekir.

SRC1 Eğitim Konuları Nelerdir?

SRC1 ne işe yarar sorusuna yönelik SRC1 eğitiminde alınacak konular aşağıda yer alır;

 • Güvenli sürüş teknikleri
 • Çalışma ve Dinlenme Zamanları
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Trafik Kuralları
 • Trafik Cezaları
 • Kazaların Önüne Geçilmesi
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Harita Okuma
 • İlk Yardım
 • Turizm ve Düzenli Yolcu Taşımacılığı
 • Gümrük, TIR ve Kaçakçılık Mevzuatları
 • Tehlikeli Madde Taşımacılığı
 • Yasal Sorumluluklar
 • Araç Bilgisi

SRC1 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

SRC 1 sınavı 2 farklı aşamadan oluşur. Hafta sonları gerçekleşen SRC1 sınavları sabaha 10:00 itibariyle yapılır. İlk aşama; yazılı SRC1 sınavı; İlk girilecek SRC sınavı 40 sorudan oluşur. Yazılı olarak girilecek SRC sınavında en az 28 doğru yapılması 70 puan ya da üzeri alınması gerekir.

İkinci aşama; Sözlü görsel SRC 1 Sınavı; ilk girilen sınavın neticeleri panolarda listelenmiş olacaktır. Başarılı olunması durumunda saat 13:00’de ikinci aşama olan görsel sınavına girilecektir. Sınavı yapanlar 3 adet genel kültür seviyesinde videolu soru izleteceklerdir. En az 2’sinin doğru yapılmasının ardından sınavdan başarılı sayılacaksınız. İki aşamada da başarılı olanlar anında ilk iş günü ile beraber bu belgeyi alabilmektedirler.

SRC 1 belgesi için toplam 4 sınav hakkı bulunur. Başarısız olunması durumunda sonraki sınava girilebilir. Sonraki sınav için 1 ay beklenmesine gerek yoktur. Genellikle 15 günde bir ara sınav olmaktadır. Toplam da 4 hakkın kullanılması durumunda tekrar SRC1 belgesi için kayıt olunması gerekir.

 

Leave a Reply